|
|
Genė Duobinienė,
Vilius Kučiukas,
Antanas Štreimikis,
Aleksandras Targamadzė, LITNET IR LIETUVOS VIRTUALI BIBLIOTEKA1. ĮvadasLietuvos akademinių bibliotekų tinklo (LABT) projektas [1, 2] vykdomas kaip 1997 m. Lietuvos Vyriausybės patvirtintos Lietuvos aukštųjų mokyklų kompiuterizavimo programos sudėtinė dalis. Jis remiasi Lietuvos integralios bibliotekų informacijos sistemos (LIBIS) specifikacija, kurią 1995 m. parengė Kauno technologijos universiteto specialistai. Joje buvo numatyta - įsigyti, įdiegti ir eksploatuoti Lietuvos akademinėse bibliotekose pasaulyje veikiančią, paplitusią ir žinomą integruotą bibliotekinę sistemą. Projekto iniciatoriai Lietuvos aukštųjų mokyklų rektorių konferencija, Lietuvos akademinių bibliotekų direktorių asociacija bei Mokslo ir studijų departamentas prie Lietuvos Respublikos Švietimo ir mokslo ministerijos. Remiantis LABT projektu, 1998 m. pradėta kurti Lietuvos aukštųjų mokyklų bibliotekų informacijos sistema. Projektas tris metus buvo finansuojamas iš aukštųjų mokyklų lėšų. Iki 2000 m. imtinai kompiuterių ir programinės įrangos įsigijimui, metiniams mokesčiams bei darbams skirta kiek per 3 mln. Lt. Praėjus 6 metams nuo LIBIS specifikacijos parengimo įvyko nemažai pasikeitimų informacijos technologijų srityje. Lietuvos akademinės bibliotekos iš esmės įvykdė pagrindinį savo siekį įsigyti ir įdiegti gerai žinomą pasaulyje ir patikimą bibliotekinę programinę įrangą - ALEPH. Todėl atsirado natūralus poreikis patikslinti LABT plėtros koncepciją, siekiant sukurti Lietuvos virtualią biblioteką. Kuriant Lietuvos virtualią biblioteką, svarbus vaidmuo tenka Lietuvos mokslo ir studijų kompiuterių tinklui LITNET. 2. LABT projektas 2.1 Tikslai ir uždaviniai LABT pagrindinis tikslas sukurti Lietuvos akademinių bibliotekų informacijos sistemą, leidžiančią pagerinti vartotojų informacinį aprūpinimą ir bibliotekinį aptarnavimą, sujungti Lietuvos mokslo ir studijų institucijų bibliotekas į vieningą sistemą, naudojantis bibliotekine programine įranga ALEPH, modernizuoti bibliotekų darbą, kurti Lietuvos virtualią biblioteką, sujungiant visus Lietuvos erdvėje išsimėčiusius e-informacijos šaltinius tokiu būdu prisidedant prie Europos Sąjungos teminės programos Vartotojams draugiška informacijos visuomenė. Pagrindiniam tikslui pasiekti būtina išspręsti šiuos uždavinius:
2.2 LABT tinklas Visos Lietuvos valstybinės universitetinės bibliotekos (vadinamos LABT bibliotekomis arba bibliotekomis) jau ketvirti metai sėkmingai vykdo LABT projektą. Ateityje numatoma į šį projektą įtraukti valstybinių kolegijų, mokslo institutų bei kitų organizacijų bibliotekas. Remiantis minėtu projektu, visos bibliotekos turi būti sujungtos į LABT tinklą, kurio pamatas yra LITNET. Garantuojama greitaveika (nuo 2 Mbps iki 100 Mbps) tarp konkrečių LITNET mazgų ir bibliotekų serverių leidžia efektyviai vykdyti pagrindines LABT tinklo funkcijas:
Kiekviena LABT biblioteka arba jų grupė turi savo ALEPH serverį, kuris:
Bibliotekų kataloguotojai turi galimybę atlikti paiešką visuose LABT elektroniniuose kataloguose ir, jeigu norimas bibliografinis aprašas rastas, nusikopijuoti jį į savo elektroninį katalogą ir toliau naudoti sąryšyje su kitų bibliotekinių sistemų informacija. Tokiu būdu yra taupomas laikas ir sąnaudos.Skaitytojai ir interneto vartotojai turi galimybę atlikti informacijos paiešką vienu metu visuose LABT serveriuose ALEPH WWW sąsajos pagalba. Specialus LABT bibliometrijos serveris sudaro galimybę gauti bibliotekoms būtinas bibliometrines ir statistines ataskaitas (inventorinė knyga, skaitytojų aptarnavimo statistika, komplektavimo statistika fondo naujienoms, komplektavimo statistika ir t.t.). Diegiama programinė įranga MetaLib ir SXF sudarys Lietuvos virtualios bibliotekos pagrindą. 3. Lietuvos virtuali biblioteka Virtuali biblioteka [3] tai e-bibliotekos, telekomunikacijos priemonės ir unifikuota vartotojo sąsaja. Ji apima visus galimus bibliotekos lygius - nuo namų bibliotekos iki pasaulio informacijos šaltinių: E-biblioteka - tai automatizuota tradicinė biblioteka, integruojanti vietinius ir išorinius e-šaltinių išteklius. Jos funkcijos yra prieinamos vartotojui interneto priemonėmis. Informacija vartotojui pateikiama bibliotekiškai tvarkinga (skirtingai, nei įprasta WWW paieškos sistemose), personalizuotu būdu ir neapsiribojant fiziniu bibliotekos turiniu. E-biblioteka paprastai teikia ir visą eilę kitų, netradicinių bibliotekai paslaugų: e-žurnalai, duomenų bazės ir kt. Galima traktuoti, kad iš dalies šiandien visos LABT bibliotekos atitinka pagrindinius e-bibliotekos požymius. Šiandien LABT bibliotekų elektroniniai katalogai yra prieinami interneto vartotojams. WWW sąsaja nėra sudėtinga. Tačiau ji yra specifinė konkrečiam atvejui. Vartotojui paprastai reikia informacijos iš daugelio šaltinių, tame tarpe ir bibliotekų elektroninių katalogų. Lietuvoje be LABT bibliotekų yra automatizuojamos ir kitos bibliotekos, LIBIS projekto dalyvės. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka rengia dalies Lietuvos bibliotekų suvestinį elektroninį katalogą. Šio katalogo paieškos sistema skiriasi nuo LABT bibliotekų paieškos sistemos. Kitų šalių bibliotekų elektroninių paieškos sistemų vartotojo sąsaja yra taip pat labai įvairi. Bibliotekinės informacijos paieškos sistemos iš esmės skiriasi nuo įprastų interneto paieškos sistemų. Todėl atsiranda būtinybė unifikuoti, o tuo pačiu ir personalizuoti vartotojo sąsają internete. Kuriant Lietuvos virtualią biblioteką, siūloma naudotis LITNET tinklu, ALEPH, MetaLib ir SFX programiniais produktais bei formuoti meta duomenų bazę, kurioje būtų atliekama pirminė informacijos paieška ir jos rezultatai galėtų būti tikslinami kitų specializuotų paieškos sistemų pagalba. Meta duomenų bazė tai duomenys apie duomenis. Viena iš galimų Lietuvos virtualios bibliotekos schemų pavaizduota 3.1 paveiksle.
3.1 pav. Lietuvos virtualios bibliotekos variantas 4 Literatūra Lietuvos akademinių bibliotekų tinklas: LABT projektas 1997 m. / B. Butkevičienė, A. Targamadzė, V. Kučiukas, A. Štreimikis; Lietuvos akademinių bibliotekų asociacija, Kauno technologijos universitetas. Kaunas 1997. 17 p. LABT [interaktyvus]. [žiūrėta 2001 06 28]. Prieiga per internetą: http://www.library.lt Petuchovaitė Ramunė. Tradicijos ir naujovių painiava: virtualios bibliotekos modelio link // Informacijos mokslai: mokslo darbai. 2000, nr. 15, p. 113-131. |
2001, LITNET valdymo centras,
www.litnet.lt |