Dešimtmetis Konferencija Elektroninis leidinys Foto albumas


Atgal
Pirmyn

Daiva Tamulionienė,
 KTU, LITNET VC .lt adresų srities administratorė

LIETUVOS ADRESŲ SRIČIŲ SIMBOLINIŲ PAVADINIMŲ EVOLIUCIJA

".lt" adreų sritis  įkurta 1992 m. birželio 3 d., Lietuvai oficialiai priskirtas ISO 3166-1 kodas “lt”. Pirmieji užregistruoti simboliniai adresų sričių pavadinimai - ktu.lt, vu.lt, mii.lt

".lt" sritis įkurta padedant Norvegijos vyriausybės bei Oslo universiteto specialistams, kurį laiką buvo valdoma iš Norvegijos tarnybinių stočių. Lietuvoje tuomet nebuvo jokių techninių sąlygų palaikyti bei užtikrinti “.lt” srities valdymą, atitinkantį interneto reikalavimus. Didžiosiose mokslo įstaigose (VU, KTU, MII) veikė tik  elektroninis paštas, dirbantis X.400 protokolu, bei FIDONET tinklas. TCP/IP protokolas Lietuvoje dar nebuvo įdiegtas.

1995 m. pradžioje Kauno technologijos universitetas įsijungė į pasaulinį interneto tinklą nuolatiniu TCP/IP ryšiu: atsirado techninės galimybės bei techninė bazė “.lt” adresų sritį perkelti  į Lietuvą. Norvegijoje LITNET darbuotuojai įgijo atitinkamą kvalifikaciją. Atliktus IANA (Internet Assigned Numbers Authority) atestaciją, gauta teisė administruoti “.lt” sritį.

".lt" interneto adresų (“.lt” domenų) skaičius 2001 m. perkopė 10000 ribą. 10 m. jubiliejus parodo, kaip sparčiai Lietuvoje plinta interneto teritorijos.

Adresų srities ".lt" skaičiaus augimo kreivė (žr. pav.).

".lt" vardų skaičiaus augimas 1996-2000 m.

Įkurtų “.lt” adresų sričių skaičius auga su pagreičiu, o šiemet per pirmą pusmetį jų atsirado daugiau nei per visus 2000 m. Jei išliks pastarųjų metų tendencijos, šių metų pabaigoje turėsime apie 16000 skirtingų “.lt” interneto adresų sričių.

Apytiksliai 40 proc. visų “.lt” adresų sričių simbolinių pavadinimų sudaryta iš lietuviškų žodžių, apie 40 proc. - iš užsienietiškų žodžių, o likę - trumpiniai ir pan.

Ar ilgam ir ar visiems užteks ".lt" pavadinimų, jei jų skaičius taip sparčiai auga? Štai pasaulyje jau senokai baigėsi visi iš 2 ir 3 simbolių sudaryti “.com” interneto pavadinimai ir beveik neliko angliškų žodžių, su kuriais nebūtų sudarytas pavadinimas. Kokį variantą bepasirinksite: “n-m.com”, “789.com” ar kokį kitą iš 2-3 simbolių, visi šie pavadinimai jau užimti (užregistruoti, užpatentuoti, sukurti - šnekamojoje kalboje naudojami įvairūs sinonimai).

Lietuvių kalboje - šimtai tūkstančių žodžių, o kiek dar naudojama sutrumpinimų (KTU, LRS ir t.t.). Be to, interneto vardai neretai sudaromi iš 2-3 žodžių (lietuvostelekomas.lt, narbutas-ir-ko.lt, etc.). Iš trijų simbolių (naudojant raides, skaitmenis ir brūkšnelį “-“) galima sudaryti beveik 50 tūkstančių skirtingų kombinacijų, o iš pvz. 5 simbolių - net 65 milijonus. Didelė dalis pavadinimų sudaroma iš užsienietiškų žodžių arba jų trumpinių - tokia galimybė dar labiau praturtina domenų pasirinkimą. Sudaromi ir “.com”, “.org.”, “.net” pavadinimai su lietuviškais žodžiais, be to, neseniai gimė globalieji “.info”, “.name” ir kiti.

Bet kuris vartotojas gali gauti paslaugas, susijusias su adresų srities įkūrimu ar naudojimu:

bullet

iš daugelio IPT;

bullet

ne vien .lt erdvėje, bet ir kitose interneto adresų srityse;

bullet

įkurti nuosavą interneto sritį.

 Vartotojas pats sukuria adresų sritį ir sudaro jos simbolinį pavadinimą. Administratorius neregistruoja adresų sričių, jis tik užtikrina priėjimą prie interneto resursų. Lietuvoje ir užsienyje yra nemažai interneto paslaugų teikėjų, todėl vartotojas turi galimybę pasirinkti. Reikalavimai adresų sričių simboliniams pavadinimams atsiranda iš interneto specifikos (pavadinimai turi būti unikalūs, struktūrizuoti ir t.t.).

Atmintinė kuriantiems interneto adresų sritį

Interneto adresus su galūnėmis “.lt”, “.com”, “.net” ir t.t. gali turėti kiekvienas iš mūsų. Žinoma, tai nepavyks, jei jūsų sudarytas pavadinimas jau užimtas kitų arba jei jis prieštarauja galiojančioms normoms.

Pavadinimams galioja ir techniniai reikalavimai: suteikiami iš 2-63 simbolių sudaryti pavadinimai, o trumpesni (1.lt, a.com) nesuteikiami. Pavadinimai susideda tik iš raidžių, skaitmenų ir brūkšnelio “-“ (brūkšnelis gali būti tik tarp simbolių, pvz. m-1.lt). Šiuo metu pasaulyje kuriama ir tobulinama procedūra, leidžianti interneto pavadinimuose naudoti ne tik angliškas, bet ir kitų abėcėlių raides (“ž”, "ė” ir kt.).

Iš dviejų simbolių sudaryti pavadinimai galimi tik esant neabejotinam pagrindui, pvz. kai pasirinktas trumpinys yra prašytojo užregistruotas prekės ženklas.

Jūs pats arba Jūsų įmonė dėl domeno sukūrimo gali tiesiogiai kreiptis į LITNET (www.domreg.lt) arba kitus interneto vardų įkūrėjus (“Registrars”), pvz. www.networksolutions.com, tačiau visiems bus geriau, jei tą padarysite su kurio nors interneto paslaugų teikėjo (IPT) pagalba. Interneto pavadinimo sudarymas nėra formalus dalykas – pasirinktai adresų sričiai reikia sukurti ir užregistruoti atitinkamą adresų sritį pirminiame ir antriniame DNS serveriuose bei užtikrinti tinkamą šios srities funkcionavimą (tam keliami atitinkami techniniai, ryšio ir kt. reikalavimai). IPT sutaupys daugybę galvos skausmo ir Jums, ir tiems, kurie tvarko duomenų bazes.

Prieš registruojant vardą reikia patikrinti, ar jis nėra užimtas. “.lt” galūnę turintį pavadinimą galima patikrinti tinklapiuose www.ripe.net/cgi-bin/whois ir www.domreg.lt. Tai “.lt” duomenų bazės. www.ripe.net teikia informaciją apie visos Europos domenus. Apie globaliuosius ir daugelio atskirų šalių interneto pavadinimus galima sužinoti (ir juos užsisakyti) svetainėje www.networksolutions.com bei pastaruoju metu įkurtuose jo konkurentų puslapiuose. Kartais patogu, bet ne visada patikima naudotis gausybe kitų tinklapių, kurie teikia pavadinimų tikrinimo paslaugą.

2001, LITNET valdymo centras, www.litnet.lt
webmaster@litnet.lt,